منظور از تیزر تبلیغاتی چیست؟

 

تیزر تبلیغاتی، به فیلم کوتاهی گفته می شود که مقصود آن معرفی کالا، برند، خدمت یا … می باشد. زمان مشخصی نمی توان برای تیزر در نظر گرفت ولی به طور کلی زمان یک تیزر تبلیغاتی بیش از 10 دقیقه نمی باشد. تیزر تبلیغاتی در انواع مختلف رئال، انیمیشن و تلفیقی می باشد که خود این ها به چند دسته تقسیم می شوند. تیزر تبلیغاتی را می توان برای پلتفرم های مختلف مثل تلویزیون، شبکه های اجتماعی پرطرفدار، سایت های اینترنتی و … ساخت.

معنی تیزر به انگلیسی چیست ؟

 تیزر نیز مثل خیلی از کلمات مانند تلفن، تلویزیون، پلی استیشن و … از زبان انگلیسی وارد زبان فارسی شده  و املای انگلیسی اش Teaser  و املای انگلیسی تیزرهای تبلیغاتی Promotional Teaser  اینگونه نوشته می شوند. البته واژه آگهی را هم به جای تیزر می گویند که البته در دنیا معنی متفاوتی دارد و Advertisement  نوشته می شود و آگهی بازرگانی را Business Advertisement  گویند. ولی در ایران واژه تیزر کاربرد دارد همان طور که کمتر کسی به جای پیتزا می گوید کش لقمه.

چرا تیزر تبلیغاتی ؟

یکی از سوالات خیلی مهم که برای همه بیزنس ها مهم است این می باشد که چرا باید تیزر تبلیغاتی ساخت ؟ اهمیت تیزر تبلیغاتی در کسب و کار ما چیست ؟ چرا باید هزینه کرد برای ساخت یک فیلم کوتاه ؟ چرا برای ساخت تیزر تبلیغاتی هزینه های بالای ساخت و پخش را پرداخت کرد ؟ و بسیاری از این جنس سوال ها . خب همان طور که می دانید تبلیغات یکی از مهمترین فاکتورهای فروش می باشد . 

یک ضرب المثل معروف انگلیسی است که می گوید اگر 100 دلار پول دارید برای راه اندازی کسب و کارتان 99 دلار را برای تبلیغات در نظر بگیرید . خب تبلیغات شکل های مختفی دارد که این جا آن ها را به دو روش سنتی و مدرن دسته بندی می کنیم . تبلیغات سنتی مانند تبلیغ کردن سینه به سینه مانند اینکه در محل زندگی ما یک رستورانی است که غذای خوبی با قیمت مناسبی می دهد ما وقتی که از این غذا خوشمان می آید به دوستان و آشنایان خود نیز اعلام می کنیم که آن ها نیزر به آن جا بروند . یا چسباندن بروشورهای تبلیغاتی بر روی در و دیوارها ، یا پخش کردن کارت و تراکت کارمان . حتی می توان حرفه ای تر کار کرد و هزینه بیلبورد بر روی تابلوهای شهری را هم کرد .

این مدل هزینه کمتری نسبت به تبلیغات مدرن دارد اما اشکال اصلی آن این است که تبلیغات ما در فضای محدود است مثلا معرفی کردن آن رستوارن به اطرافیانمان مشتری محدودی را برای آن رستوارن می آورد ، یا دیدن تراکت و کارت ویزیتمان را فقط مردم آن ناحیه می بینند یا حتی بیلبورد که هزینه ی زیادتری را هم باید پرداخت کنیم باز آدم های کمتری آن را می بینند نسبت به تبلیغات مدرن . در تبلیغات مدرن هزینه بیشتری را باید پرداخت کرد اما خروجی کار هم خیلی سودآور تر است نسبت به تبلیغات سنتی . ساخت تیزرهای تبلیغاتی تلویزیونی ، رادیویی ، اینستاگرامی ، تیزر سایت و تیزر برای کلیه ی پلت فرم های اینترنتی را تبلیغات مدرن می گوییم . (ساخت تیزر تبلیغاتی برای اینستاگرام )

 وقتی شما تیزر تبلیغاتی می سازید که قرار است در تلویزیون پخش شود یا در فضای مجازی به صورت گسترده مردم ببینند با یک جامعه بزرگ سرو کار دارید . شما یک محصولی را تولید می کنید در یک شهری مثل تهران و مشتری محصولتان از شیراز با شما تماس می گیرد . به علت اینکه شما تبلیغات را به صورت گسترده شروع کرده اید .  وقتی شما هزینه ساخت تیزر و پخش را می دهید بسته به مدلی که می سازید و گستردگی پخشتان شاید هیزینه خیلی بالاتری را نسبت به تبلیغات سنتی پرداخت کنید اما درصد فروش خیلی بالاتری گیرتان می آید آن هم به این علت که تبلیغات شما را اکثریت کشور و یا حتی در مدل های خیلی حرفه اش در دنیا دیده اند. فرضا برندهای بزرگی مثل کوکا کولا وپپسی کولا سالیانه هزینه های هنگفتی برای ساخت تیزرهای تبلیغاتی و پخش سراسری آن در کشورهای دنیا صرف می کنند . در مجموع توصیه ما به شما تبلیغات مدرن است که بتوانید بیزنس خود را گسترش دهید .

انواع تیزر

تیزرهای تبلیغاتی انواع مختلفی دارند که ما به طور کامل آن ها را به سه دسته تیزرتبلیغاتی رئال، تیزر تبلیغاتی انیمیشن، تیزر تبلیغاتی تلفیقی دسته بندی می نماییم .

تیزر تبلیغاتی رئال : به تیزری گفته می شود که به صورت فیلمبرداری از محیط واقعی صورت می گیرد مثلا فیلمبرداری از خط تولید کارخانه ، فیلبمرداری از دفتر کار ، قصه های داستانی مثلا نشان دادن یک خانواده خوشخال از خوردن یک خوراکی خوشمزه و …. . به طور کلی در این مدل تیزر ما هر چیزی که نشان می دهیم به صورت واقعی است و از تدوین و صداگذاری در آن استفاده می شود .

تیزر تبلیغاتی انیمیشن : از همان طور که از اسمش پیداست این تیزر انیمیشنی است و هیچ فیلمبرداری واقعی صورت نمی گیرد . تیزر تبلیغاتی انیمیشنی چند دسته بندی دارد که از مهترین آن ها می توان به تیزر انیمیشنی سه بعدی ، تیزر انیمیشنی دو بعدی ، موشن گرافیک ، استاپ موشن ، اینفوگرافیک اشاره کرد .

تیزر تبلیغاتی تلفیقی : به تلفیق تیزر رئال و انیمیشن تیزر تلفیقی گفته می شود . یعنی اینکه ما از لوکیشن واقعی فیلمبرداری می کنیم و بعد با استفاده از نرم افزارهای جلوه های ویژه به آن طراحی ها و افکت های غیر واقعی اضافه می کنیم . در بعضی موارد انقدر می توان حرفه ای کار کرد که مخاطب متوجه این موضوع نشود و فکر کند دارد یک تیزر رئال می بیند . تیزرهای تلفیقی نسبت به تیزر رئال هزینه ساخت بیشتری دارند اما از جذابیت خیلی بالاتری برخوردار هستند. ما در مقاله ای با عنوان انواع تیزر تبلیغاتی به طور مفصل این موارد را به طور مفصل توضیح داده ایم، که پیشنهاد می کنم حتما مطالعه نمایید.

 

مراحل ساخت تیزر تبلیغاتی

خب بعد از اینکه شما که کار خود را شروع کرده اید باید قبل از ارائه برندتان ، محصول ، خدماتتان به بازار شروع به ساخت تیزر تبلیغاتی کنید . حتما این را می دانید در دنیای تبلیغات ساخت یک تیزر تبلیغاتی کافی نیست و شما برای اینکه با قدرت در این مسیر گام بردارید باید دست با ساخت چند تیزر تبلیغاتی و ایجاد یک کمپین تبلیغاتی در بسترهای رسانه های مختلف داشته باشید . برای این کار کافیست با موسسه خورشید فیلم تماس بگیرید و بعد از راهنمایی کارشناسان ما جلسه ای با مدیران ما داشته باشید و بعد از اینکه همه چیز طبق خواسته شما درست پیش رفت بعد از عقد قرارداد دیگر نگران هیچ چیزی نباشید چون شما انتخاب درستی داشته اید و از این به بعد دیگر هنرمندان موسسه خورشید فیلم هستند که بهترین نحو ممکن شروع به ساخت تیزرهای تبلیغاتی برای شما می کنند. ما در صفحه ای به طور کامل مراحل تولید تیزر های تبلیغاتی را شرح داده ایم.

ایده تیزر تبلیغاتی

یکی از اولین کارهایی که برای ساخت تیزر تبلیغاتی صورت می گیرد ایده پردازی در مرحله ی پیش تولید است . بدون شک ایده پردازی را  می توان مهم ترین بخش هم گفت . اگر این مرحله به درستی انجام شود و ایده مناسبی متناسب با کار مشتری داده شود و تولید درستی هم صورت بگیرد این جاست یک تیزر را می توان تیزر خوبی نامید . همه ی ما شاید در ذهنمان بین هزاران تبلیغی که دیده ایم چند تیزر تبلیغاتی را هیچ وقت از ذهن نبریم ، یکی از علت های اصلی آن ایده های بسیار جذاب شرکت های ساخت تیزر تبلیغاتی می باشد . ایده برای تیزر تبلیغاتی را در این صفحه مطالعه نمایید.

ویژگی های یک تیزر تبلیغاتی خوب

از مهترین ویژگی ها می توان به در ذهن ماندن بیننده اشاره کرد . مثلا اگر تیزر جذابی از پنیر بسازید و بیننده زمانی که به فروشگاه می رود وقتی قفسه ی پنیرها را می بیند با دیدن اسم پنیرتان ناخوداگاه ذهنش به سمت تیزری می رود که دیده است و این جاست که پنیر را از قفسه بر می دارد . داشتن ایده قوی ، استفاده از لوکیشن های جذاب ، استفاده از بازیگران مدل و زیبا ، به کارگیری درست موسیقی و جلوه های ویژه کامپیوتری و داشتن یک نریشن جذاب توسط گوینده کار بلد از ویژگی های یک تیزر تبلیغاتی خوب است .

نکات مهم ساخت تیزر

در ساخت تیزر تبلیغاتی چند نکته مهم را باید رعایت کرد . اول از همه اینکه یک تیزر باید نه خیلی بلند باشد نه خیلی کوتاه ، باید به اندازه حرف بزند ، تیزرهای طولانی مخاطب را خسته می کنند و تیزرهای کوتاه هم زود از یاد می روند . باید مهترین مطالبی را که برای برندتان مهم است در تیزر بگنجانید . از اضافه گویی بپرهیزید و مطالب غیر ضروری را اشاره نکنید . نکته ی دیگر این است که بدانید برای چه جغرافیا و چه منطقه ای تیزر کار می کنید مثلا شما نمی توانید یک تیزر به زبان ترکی را در شبکه های فارسی پخش کنید و تیزر به زبان فارسی در شبکه های ترکی جذابیت ندارد . سعی کنید متناسب با فرهنگ و رفتار جامعه تیزر بسازید . فرضا تیزری که در شهر قم ساخته می شود باید المان های مذهبی داشته باشد با تیزری که در مناطق شمالی کشور ساخته می شود . از دیگر نکات می توان به هزینه کردن درست اشاره کرد یک تیزر خوب حتما نباید گران باشد . شما باید تیزری را متناسب با بودجه و برندتان بسازید برای تبلیغ یک محصول کوچک نیازی نیست هزینه های خیلی گزافی انجام دهید و با یک ایده پردازی درست می توانید از صرف هزینه های کوچک دوری کنید. برای مشاهده نکات مهم ساخت تیزر، کلیک کنید.

نرم افزارهای ساخت تیزر

در ساختن تیزر در بخش پس تولید می توان از مجموع چند نرم افزار استفاده کرد که از مهمترین این نرم افزارها می تواند به مجموعه های کامل شرکت ادوبی مانند پریمیر ، افترافکت ، تری دی مکس ، فتوشاپ ، ایلیستریتور و نرم افزارهای مایا ، کرل دراو ، سینما فور دی ، ادیوس و ساند فورگ و …  استفاده کرد . گاها بعضی از این نرم افزارها تکی اشان هم کارشما را برای ساخت تیزرهای ارزان راه می اندازند ولی وقتی از مجموع این نرم افزارها استفاده کنید خروجی جذاب تری را می توان دریافت کنید . برای دیدن نرم افزار های ساخت کلیپ و تیزر، از صفحه ما دیدن نمایید.

درآمد ساخت تیزر تبلیغاتی

برای خیلی از کسانی که دوست دارند آژانس های تبلیغاتی ، موسسات تبلیغاتی تاسیس کنند این سوال به وجود می آید که درآمد ساخت تیزر تبلیغاتی چه قدر می باشد . این بسته به نوع فعالیت شما و سرمایه گذاری دارد که در این بیزنس انجام می دهید . درآمد شرکت های تبلیغاتی متفاوت است و بعضی شرکت ها در آمد بالایی دارند و بعضی ها کمتر . مهترین چیز در به دست آوردن در آمد بالا در این حوضه میزان رضایت مشتری ها و داشتن نمونه کارهای قوی برای به دست آوردن مشتری های جدید می باشد. ما  درآمد ساخت تیزر را در صفحه دیگر به طور مفصل توضیح داده ایم

آموزش ساخت تیزر

برای آموزش ساخت تیزر شما نیاز به مهارت های هنری و سینمایی دارید . باید اصول ابتدایی سینما را بشناسید و از تکنیک های سینمایی اطلاع داشته باشید . اگر علاقه به فیلمبردرای دارید باید راجع به نورپردازی و شناخت دوربین ها و تفکیک لنزها اطلاعات به دست بیارید . اگر در زمینه ایده پردازی می خواهید فعالیت باید کتاب های آموزش فیلمنامه نویسی و نمایشنامه های تئاتر را بخوانید و اگر علاقه به تدوین و جلوه های ویژه دارید باید فیلم های آموزشی این نرم افزارها را ببینید خبر خوبی که موسسه خورشید فیلم به شما می تواند بدهد این است که در همه ی زمینه هنرجویان علاقه مند را به صورت کارآموز استخدام می نمایدد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *